Darbs/Pakalpojumi
DARBS, PAKALPOJUMI
Virziens, kurā es strādāju ir individuālā psihodinamiskā psihoterapija.
Psihodinamiskā psihoterapija ir empīriska, padziļināta psihoterapeitiskās ārstēšanas forma, kas pēta veidus, kā pagātnes pieredze un bērnībā attīstītās emocionālās vēlmes ir radījušas un veicinājušas pašreizējās grūtības. Šis terapijas veids pēta komplicētību starppersonu attiecībās, balstoties uz jaunattīstītām attiecībām ar terapeitu.
Psihoterapeits strādā kopā ar pacientu, cieņpilnā atmosfērā, nevērtējot, nekritizējot viņa spriedumus vai uzskatus, bet palīdzot iegūt kontroli pār bailēm, attīstīt potenciālu un iemācīties atkal mīlēt sevi un baudīt dzīvi esot „šeit & tagad”, kas palīdz pacientam iesaistīties atpakaļ dzīvē ar pilnu atdevi un izbaudīt to.
Ar ko atšķiras psihoterapija no psiholoģijas?
Abām ir daudz kopīga. Tomēr jāsāk ar atšķirīgo – psiholoģija ir zinātnes nozare, kamēr psihoterapija – drīzāk prakse. Psiholoģija cita starpā nodarbojas ar cilvēka psihes pētīšanu, bet psihoterapija – ar praktiskas palīdzības sniegšanu. Lai gan nebūtu pareizi apgalvot, ka psihoterapijā netiktu veikti nekādi pētījumi.
Ar ko atšķiras psihoterapija no psihiatrijas?
Ja uz vienas līnijas saliek psiholoģiju, psihiatriju un psihoterapiju, tad šīs līnijas psiholoģijas galā traucējumi ir vismazākie, bet psihiatrijas – vissmagākie. Psihoterapija ir kaut kur pa vidu.
Kas ir psihoterapeits?
Psihoterapeits ir speciālists, kurš apguvis psihoterapeita profesiju vai arodu, ko var izdarīt pēc pilnībā pabeigtas psihologa, ārsta, sociālā darbinieka vai teologa izglītības iegūšanas.
Katrā no minētajām profesijām standarti par pilnībā pabeigtu izglītību ir atšķirīgi (piemēram, psiholoģijā tai jābūt vismaz 6 gadu izglītībai ar maģistra grādu), tāpat kā katram psihoterapijas virzienam ir atšķirīgs to profesiju loks, kuras tiek akceptētas kā sākotnējā izglītība (piemēram, psihodinamisko psihoterapiju var apgūt tikai ar ārsta vai psihologa kvalifikāciju).
Ko dara psihoterapeits?
Psihoterapeits māk sniegt palīdzību – saprast problēmu rašanos, to veidošanās cēloņus, mehānismus un iemeslus, palīdz meklēt iespējamos risinājumus un palīdzēt ieviest tos pacientam dzīvē. Psihoterapeits var palīdzēt otram cilvēkam – pacientam labāk izprast sevi, kļūt patstāvīgākam un neatkarīgākam. Katram no mums ir vai ir bijušas kādas ciešanas: galvassāpes, murgi, greizsirdība, vientulība, sevis neieredzēšana, grūtības darbā vai mācībās, trauksme, impotence, seksuālie traucējumi, vēsums attiecībās, krīzes, liekais svars, nesaprotošs dzīvesbiedrs, pārslodze, vardarbība, neārstējama slimība, stress, nelaimīga mīlestība, atkarība, garastāvokļa svārstības, nāves bailes, tuva cilvēka zaudējums, bezmiegs, bezjēdzība, depresija, nespēja koncentrēties vai hronisks naudas trūkums pie it kā pienācīgiem ienākumiem. Tās ir situācijas, kurās Jūs varat meklēt palīdzību pie psihoterapeita.
Kas ir psihologs?
Psihologs pārzina likumsakarības par cilvēka:
- attīstību
- uzvedību darbā un brīvajā laikā
- domāšanu, uztveri, atmiņu un jūtām
- savstarpējām attiecībām ar citiem cilvēkiem
- spēju pārvarēt nemieru un stresu, traumu radītās sekas
- reakciju kritiskās situācijās, kas var būt saistītas ar darba zaudēšanu, šķiršanos, nelaimes gadījumiem, nāvi vai kādu citu zaudējumu
Ko dara psihologs?
Psihologa galvenais uzdevums ir palīdzēt cilvēkam labāk orientēties sarežģītās dzīves situācijās un rast izeju no tām. Psihologa uzdevums ir nodarboties ne tikai ar negatīvu cēloņu radīto seku novēršanu, bet jau laikus pamanīt neveselīgu tendenču vai kādas problēmas veidošanos.Dažkārt katram nākas saskarties ar dzīves grūtībām, kad profesionāla psihologa konsultācija varētu sniegt nepieciešamo atbalstu. Arī cilvēkiem, kas ir veiksmīgi personīgajā dzīvē, gan darbā, nereti ir nepieciešamība atbrīvoties no stresa un spriedzes. Psihologs problēmas risināšanas procesā liek atklāt un izmantot katra paša iekšējos resursus.
Kas ir psihiatrs?
Psihiatrs ir ārsts, kurš specializējies psihiatrijā, pārzina dažādu cilvēka psihisko traucējumu raksturīgos simptomus, zina un spēj tos precīzi diagnosticēt, noteikt atbilstošu medikamentozu terapiju, kas kopā ar cieņpilnu attieksmi pret pacientu, ir galvenais psihiatriskās palīdzības veids.
Ko dara psihiatrs?
Galvenais psihiatra uzdevums ir atklāt slimības un to iemeslus, simptomus un sindromus, kas ir raksturīgi tai vai citai saslimšanai, to parādīšanās un mīšanās likumsakarības, analizēt slimības prognozes, ārstēt slimības un veikt profilaktiskus pasākumus.